نمایشگاه «عرب‌لب» با بیش از دو دهه سابقه برگزاری از شناخته‌شده‌ترین نمایشگاه‌­های منطقه و جهان در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی به شمار می‌رود. این رویداد مهم که هر سال در روزهای آغازین فصل بهار برپا می‌شود میزبان تعداد زیادی بازدیدکننده از سرتاسر جهان می‌باشد. سال گذشته نزدیک به۱۱۰۰۰ بازدیدکننده تخصصی از این نمایشگاه بزرگ دیدن کردند که بیشتر آنان از بازارهای رو به رشد خاورمیانه، آفریقا، شبه قاره هند، آسیا و چین گرد هم آمده بودند.

البته رقابت برای حضور در نمایشگاه به عنوان غرفه گذار نیز بسیار جدی است. در سال ۲۰۱۶تعداد بیش از ۹۲۷ شرکت از ۴۲کشور دنیا در حوزه های مختلفی از جمله تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات تشخیص طبی، نانوتکنولوژی، علوم زیستی، سیستم های تست و اندازه گیری و نفت و انرژی اشاره کرد.

با توجه اینکه نمایشگاه عرب لب یک نمایشگاه B2B بوده و عمده بازدیدکنندگان این نمایشگاه، شرکت‌های بازرگانی و توزیع کنندگان تجهیزات آزمایشگاهی در منطقه و آسیای میانه هستند، لذا فرصت خوبی بود که شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه بتوانند با اعطای نمایندگی فروش نسبت به توسعه صادرات اقدام نمایند.

شایان ذکر است که کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۷۰% از هزینه‌های حضور در نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان برتر این حوزه را با رویکرد صادرات محور مورد حمایت قرار می‌دهد و تا کنون ۳ بار در ۳ سال اخیر، ایم مهم را به انجام رسانیده است. شرکت‌های انتخاب شده بر مبنای معیارهای ارزیابی کریدور صادرات و از میان شرکت‌های حاضر در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران انتخاب می‌شوند. برنامه مدونی برای توانمندسازی و آماده سازی شرکت‌ها به منظور حضور موثر در نمایشگاه اجرایی می‌گردد.

مشخصات نمایشگاه:

نمایشگاه ArabLab ، تاریخ: ۱۸ الی ۲۱ مارس ۲۰۱۸ ، به شکل سالانه از ۱۹۸۴ ، تعداد غرفه‌دار در دوره قبل: ۷۴۳ ، تعداد غرفه‌دار خارجی: ۷۰۰ ، تعداد بازدیدکننده: ۸۰۰۰ ، هزینه به ازای هر متر مربع: از ۴۸۰ دلار

حوزه نمایشگاهی:

Analysis Technology, Biotechnology, Diagnostics, Laboratory Apparatus, Laboratory Equipment, Laboratory Technology, Measuring Systems, Robotics, Scientific Instruments, Testing Technology